“Türkiye’de üretmeliyiz”

Türkiye ilaç sektörünün ülke ihtiyacını karşılamanın ötesinde dış ticaret fazlası veren bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirten Koçak Farma CEO ve Genel Müdürü Uzm. Dr. Hakan Koçak, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için Türkiye’de üretim yapmanın önemine dikkat çekiyor.

“Türkiye’de üretmeliyiz”

Türkiye ilaç sektörünün ülke ihtiyacını karşılamanın ötesinde dış ticaret fazlası veren bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirten Koçak Farma CEO ve Genel Müdürü Uzm. Dr. Hakan Koçak, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için Türkiye’de üretim yapmanın önemine dikkat çekiyor.

08 Mayıs 2017 Pazartesi 13:08
“Türkiye’de üretmeliyiz”

Koçak Farma'yı tanıyabilir miyiz?

Koçak Farma, 1971 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız kimya mühendisi Ender Koçak tarafından kuruldu ve beşeri ilaç üretimi ile faaliyetine başladı; 1982 yılında birçok ilaç hammaddesini Türkiye’de ilk kez üretti. Koçak Farma kuruluşundan bugüne kadar geçen 46 yıllık süreçte, 600’ü aşkın ilacı tıbbın hizmetine sundu. Özellikle de 75 çeşit kanser ilacını ve ilk yerli biyobenzer ilacı üreterek, sektörde yenilikçi gelişmelere öncülük etti. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB)’nde 140 bin m² alanda kurulu ve 100 bin m² kapalı alana sahip ileri teknoloji donanımlı tesisleri Türkiye’nin en büyük ilaç üretim tesisidir. Ayrıca, 2016 yılında Eczacıbaşı-Baxter’dan devraldığımız İstanbul/Ayazağa serum tesislerinde de ıntravenöz serumları üretiyoruz.

Yerli üretimin önemi hakkında görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?

Sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için Türkiye ilaç sektörünün ülke ihtiyacını karşılamanın ötesinde dış ticaret fazlası veren bir yapıya kavuşturulması gerekir. Türkiye ilaç sanayi nitelikli insan kaynağı ve teknoloji üretebilecek yetkinliğe ulaşmasına rağmen inovatif ve yüksek teknolojiyi gerektiren ilaç üretiminde gerekli yatırımları gerçekleştiremedi. Ancak son yıllarda sağlanan Ar-Ge ve yatırım destek ve teşvikleri ile ülkemiz de katma değeri yüksek teknolojik ilaç üretimi ve Ar-Ge’ye yöneldi. Yatırım, istihdam ve üretim; refah toplumu olmanın ve sosyal barışın vazgeçilmezleridir. Bu nedenle, sürdürülebilir büyüme ve kalkınma için Türkiye’de üretmeliyiz.

Yerli biyoteknolojik ilaç üretiminiz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Geleceğin ilaçları hücre ve gen tedavisine yönelik, biyoteknoloji ürünü akıllı moleküller olacak. Biyoteknoloji ürünü ilaçlar yenilikçi yapıları ve tedavi üstünlükleri nedeniyle pazar payını gittikçe artırıyor. Dünya biyoteknolojik ilaç pazarı 2015 yılında 200 milyar USD değere ve toplam ilaç pazarının yüzde 18’ine ulaştı. İlaç sektörünün geleceğini oluşturan katma değeri ve ihracat olanakları yüksek biyoteknolojik ilaca Türkiye’nin kayıtsız kalması düşünülemez.

Ülkemiz biyoteknolojik ilaçların büyük bir kısmını ithal ediyor. Türkiye, ithal ettiği her 1 kilogram biyoteknolojik ilaca ortalama 1 milyon dolar ödüyor. Biyoteknolojik ilaçların tedavideki yeri giderek arttığından, Türkiye’nin ithalata dayalı ilaç tedarik modeli sürdürülebilir değil. Oysa, global bir merkez konumunda olan Türkiye’nin yüksek katma değerli biyoteknolojik ilaç üretim ve ihracatıyla sektörel cari açığı giderip ilaçta dış ticaret dengesini negatiften pozitife çevirmesi mümkün.

Bu düşüncelerle şirketimiz; ÇOSB’nde toplam 1 milyar 100 milyon TL sabit yatırım teşviki kapsamında biyoteknolojik ilaç üretim tesislerini kurdu. Üretilecek ilaçların araştırma ve geliştirme çalışmaları kuruluşumuzun bünyesindeki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı Ar-Ge merkezimizde yürütülüyor. Bu çalışmalar sonucu ileri teknoloji donanımlı biyoteknolojik ilaç tesislerimizde Analog İnsülinler, Biyobenzer Monoklonal Antikorlar (mAb), Viral ve Bakteriyal Aşılar yerli üretilecek.

2012 yılında ‘enoksaparin sodyum’ etken maddeli kullanıma hazır enjeksiyon formunda Türkiye’nin ilk yerli biyoteknolojik ilacını üreten Koçak Farma bu yıl da “glarjin” etken maddeli ilk yerli insülini tıbbın hizmetine sundu.

Önümüzdeki döneme yönelik çalışmalarınız nelerdir?

Önümüzdeki dönemde Ar-Ge’si tamamlanan biyoteknolojik ilaçlar ve aşıların seri üretimine geçilmesi planlandı. Bu arada ülkemizde üretilmeyen bazı kanser ilaçlarının da üretilmesi için yoğun Ar-Ge çalışmalarımız başarı ile sürüyor. Bunların dışında bazı yeni serumlar ile bebek ve yaşlılara yönelik beslenme solüsyonlarının üretimi için çalışmalarımız devam ediyor.

Son Güncelleme: 08.05.2017 14:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol